Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

Tokaj by Dereszla

Dereszla

múlt a jelenben, hagyomány a megújulásban

Hagyomány. Mi is lehetne jellemzőbb egy olyan környezetre, amelyet már maga a táj is különlegessé tesz, amelynek több mint 800 éves múltja van, 600 éve már írásban is megemlékeztek róla, végigfutott rajta a történelem Mátyás királytól Bocskai és Rákóczi fejedelmeken át a 48-as szabadságharcig? Hogy jellemzi-e jobban bármi a Dereszla borászatot, azon lehet talán vitatkozni. Azon viszont nem, hogy legalább ugyanennyire jellemzi törekvés a tökéletességre, a megújulásra, a legjobb borok készítésére. És persze a legjobb tokaji hagyományok továbbvitelére, ugyanakkor modern világunk igényeinek megfelelő megújulására.
A borászat sok kilométer hosszú pincéje nemcsak a hegy gyomrába nyúlik vissza, hanem az időbe is. Egészen az 1400-as évekig. Innen egyenesen vezet az út napjainkba, a folyamatos fejlesztésekhez, modernizálásokhoz, az új tőkék telepítéséhez. És persze ahhoz, hogy mindig a lehető legtökéletesebb italok álljanak az igazi borkultúrát keresők rendelkezésére.

tokajbydereszla_bg_img

Történetünk

Az első írásos emlék

1406

A 800 éves bodrogkeresztúri pincéről az első fellelhető írás egy 15. század eleji leltárív, amely szerint a Zsigmond király tulajdonában lévő pincéket a borban leadózott, begyűjtött tárolására használták.

Hunyadi-birtok

1450

A Hunyadiak idején a család saját birtoka, feltehetőleg Magyarország legnépszerűbb királya, Hunyadi Mátyás is megfordult a pince falai között.

Mohács után

1526

A török dúlás idején a Habsburgok tulajdonában állt, mint császári birtok.

Fejedelmek fennhatósága

1605

1605- től Bocskai István, majd Bethlen Gábor erdélyi fejedelmek irányítják a Dereszla domb északi oldalán fekvő majorságot és a hozzá tartozó pincéket. A század közepén a Rákócziak birtoka lesz. A szabadságharc idején már II. Rákóczi Ferenc testvére, Julianna kezeli a pincészetet.

Házasságok, családok

1700

Rákóczi Julianna és férje, a francia Ferdinand-Gobert Aspremont-Reckheim gróf altábornagy halála után a 18. század végére fiú utód nélkül maradt Aspermont családhoz beházasodó Wolkensteinek tulajdonába kerül a birtok, akik egészen 1945-ig irányítják.

Hősök emléke

1848/49

A szabadságharc dicső csatája Bodrogkeresztúron zajlott 1849 januárjában. A magyar győzelemnek állít emléket a Vinotéka épületének falába fúródott ágyúgolyó körüli nemzeti színű keret.

Felfordult világ

1944/45

A jelenlegi pincerendszer legmagasabban fekvő és egyben legfiatalabb, a 19. század elején kivájt pincéje a soproni borkereskedő zsidó család, Kláberék tulajdona volt, amit az 1944-es Holocaustot követően államosítottak. A pincerendszer fő ágai 1945-ben az akkor alakult Tokaji Borforgalmi Vállalat tulajdonába került, majd az ebből alakult Tokaji Borkombinát felvásárló és érlelő pincéje lett.

Új világ

1990

Az 1990-es évek privatizációs hullámában, 1992-ben került Franciaország legnagyobb mezőgazdasági szövetkezeti vállalata, a Loire menti CANA tulajdonába.

A D’Aulan család víziója

2000

Néhány elvesztegetett évet követően 2000-ben a Champagne-i D’Aulan család látta úgy, hogy érdemes ezt a gazdag történelmi múlttal rendelkező pincét újra felvirágoztatni. A teljes borászati technológiával egy időben a pincerendszer is felújításra került.

Dereszla pincészet

2007

2007 elejére alakult ki pincészetünk mai formája. Ekkor új feldolgozó épület, logisztikai és adminisztrációs egységek épültek, melyek követik a régi pincebejáratként és présházként szolgáló műemlék épületek hangulatát, stílusát.

Henye Borászat

2015

A 2015-ös évjárattól kezdve a Dereszla cégcsoporthoz tartozó Henye Borászat készít száraz borokat és pezsgőket.

A Dereszla hazatér

2016

2016-tól a Dereszla Pincészet magyar tulajdonban folytatja működését.

Bor, kultúra, élmény

2017

A Dereszla pincészethez tartozó Henye Borászat épületében március végén nagy koncerttel megnyílt a Henye Borbár és Rendezvényközpont, mely az azóta is nagy népszerűségnek örvendő Keresztúri esték rendezvénysorozat állandó helyszíne. A borászathoz szervesen hozzátartozó Henye Vendégház 6 franciaágyas szobával várja a pihenésre vágyó vendégeit.